Alumn och senior

GNAS

Gotlands nations alumn- och seniorsförening, eller GNAS, är en förening för Gotlands nation alumner och seniorer. GNAS finns till för de som varit medlemmar av Gotlands nation och kanske lämnat de aktiva studierna bakom sig, men fortfarande vill njuta av den gemenskap som nationen erbjuder. Nationen har varit ett andra hem för många i årtionden och tanken är att GNAS skall kunna vara en knytpunkt till nationen och ens vänner även efter studietiden. Varje år anordnar GNAS aktiviteter och evenemang specifikt för nationens alumner och seniorer, bland annat Gnasquen som hålls första helgen i oktober varje höst. Varmt välkommen till GNAS!

Nyheter
Terminens nyhetsbrev – En kort hälsning till alla seniorer och alumner

Vem kan gå med i GNAS?

GNAS består av seniorer och alumner av Gotlands nation.

Alumn

Alla tidigare studenter vid Uppsala Universitet eller SLU som innehaft medlemskap å Gotlands nation räknas som alumn.

1. Om du inte redan är medlem i Uppsala universitets alumnnätverk: Registrera dig här. Observera att du automatiskt blir medlem i både GNAS och UU:s alumnnätverk

2. Om du redan är medlem i universitetets alumnnätverket går du med i GNAS genom att logga in i Alumnportalen och navigera till fliken Alumnföreningar. Där de hittar GNAS under rubriken Nationer.

Senior

Medlemmar kallas vanligtvis till senior på Lagtima Landskap. Det går också att ansöka om seniormedlemskap. För att ansöka om att bli installerad som senior, vänligen maila gnas@gotlandsnation.se. Observera att kriterier för att bli invald som senior är följande:

  • 6 (avslutade) terminers medlemskap vid Gotlands nation.
  • Minst 1 avslutat ämbete.

Kontakt
Ordförande
Alva Häyry
mail: gnas@gotlandsnation.se

Installation av seniorer under Majmiddagen 2026